PASCH cserediák-kapcsolat: Szlovénia - Magyarország
2019. október 2-án érkezett hozzánk a Goethe Intézet által támogatott Partnerschulen- ifjúsági projektek keretében 12 szlovén diák és két kísérő tanár. Tavasszal „Iskolánk a jövőben” címmel közös projektet kezdtünk, melynek befejező szakaszában vendégül láttuk szlovén barátainkat iskolánkban. A vendégek fogadócsaládoknál szálltak meg, a projekt során a kommunikáció német nyelven történt.
A vendégek számára izgalmas és tartalmas programot állítottunk össze, melyek során széles körű különleges és innovatív módszerekkel megvalósuló oktatást, tanulási formákat tapasztalhattak meg a diákok.
Már a kezdetek kezdetén egy esős városi Rallye frissítette fel barátságunkat, amely során vendégeink megismerhették Debrecen nevezetességeit. Végül a Nagytemplom tornyából csodálatos napfényes kilátás tárult elénk, mivel addigra az időjárás is kegyes volt hozzánk. A MODEM-ben Csontváry képeihez készített audiovizuális installációk segítségével élhettük át a festő művészetét. A „Panel” című kiállítás művészetpedagógiai workshopja igazán lelkessé tette diákjainkat.
Egyedülálló élményben volt részünk a Hortobágyi Nemzeti Parkban. Rendkívüli biológiaóra és vetélkedő várt ránk a vadasparkban, melyet a nemzetei park munkatársa német nyelven vezetett. Kisvasúttal utaztunk a darvak élőhelyét felfedezni. Számos madárfajt figyelhettünk meg a túra közben, de az est különleges csúcspontja a darvak vonulásavolt csodálatos naplementében. Az este a magyar tájra jellemző csárdában végződött, ahol tradicionális magyar ételeket kóstoltunk meg.
Másnap az iskolában hajdúsági táncházzal fogadtuk vendégeinket. A diákok felpróbálhatták a magyar népviseletet, majd a közös éneklés és tánc után Márton napi szokásokkal ismerkedtünk meg. Iskolánk okos termében dolgoztuk fel a Németországban is kedvelt ünnep hagyományait.
Vidám kísérleteket végeztek a diákok a Kossuth Lajos Gyakorló Gimnázium biológia óráján. A laborban a bodobácsok viselkedést kutatták. Természettudományos érdeklődésünket a debereceni AGORA-bantovábbi kísérletezéssel csillapítottuk. Sok-sok interaktív játékot próbáltunk ki.
A projekt elkészítését közös gondolkodás és műhelymunka segítette a könyvtárban. Ötleteinket arról, „Amit Németországban szeretek” is beépítettük a jövő iskolájáról készített víziónkba. Érdeklődve hallgattuk egymás előadásait. Közös projekttalálkozónk jó példát és gyakorlatot teremtett arra, hogyan szeretnénk, hogy a jövő iskolája megvalósuljon.
Zárásképp a szülők finom falatokkal, magyaros ízekkel vendégelték meg a 24 diákot. Debrecen szimbólumát a Főnix-madarat festettük együtt, hogy ez a kép vendégeinket otthon – Szlovéniában- a mindig újra éledő kapcsolatunkra, közös együttműködésünkre emlékeztesse.
Hiszen ez mindannyiunk számára felejthetetlen élmény volt!
Fordította: Dr. Mezőné Monoki Sophia
A program feladatellátási hely koordinátora. Dr. Mezőné Monoki Sophia